Дмитро Чижевський — знаний український літературознавець, культуролог і славіст. Його «Історія української літератури», що вийшла друком 1956 року в Нью-Йорку і справила велике враження на український науковий процес, якому, з очевидних причин бракувало фундаментальних праць про історію національних культурних явищ. Охопивши період від найдавнішої української літератури до реалізму, Чижевський висвітлює свій унікальний погляд на поділ на епохи, до прикладу, чітко виокремлюючи український класицизм або називаючи Лесю Українку тою постаттю, що ставить крапку в реалізмові. Та найбільшу увагу і найглибший аналіз приділено літературі України-Руси, а також бароко, що яскраво демонструє головну пристрасть дослідника. (УІК)
Це поки що єдине у вітчизняному літературознавстві масштабне дослідження літературного процесу в Україні, виконане за стильовою методологією, визначальним у якій є погляд на літературу як феномен естетики. Широковідомим серед української громадськості воно стало в останні роки минулого століття, оскільки тривалий час до нього ставилися як до «диверсійного».
Пропоноване видання містить «Історію української літератури (від початків до доби реалізму)» та своєрідне продовження її — «Реалізм в українській літературі».
Для студентів, викладачів, усіх, хто цікавиться проблемами становлення та розвитку вітчизняної літератури.
Історія української літератури (від початків до доби реалізму) Вступ
«Доісторична доба»
Екскурс I. Перекладна та позичена література
І. Доба монументального стилю (Київська держава)
ІІ. Доба орнаментального стилю
III. Література 14—15 віків
ІV. Ренесанс та реформація
V. Бароко
Екскурс II. Література латинською мовою
Екскурс III. Література «національного відродження»
IV. Класицизм
Екскурс IV. Український сентименталізм
VII. Романтика
Екскурс V. «Бідермаєр» та «натуральна школа» на Україні
Реалізм в українській літературі
VIII. Реалізм Література