Державна бібліотека України для юнацтва

 

94(477)"19":323.28
С74    Справа Василя Стуса [Текст] : Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. Вахтанг Кіпіані. — Харків : Vivat, 2020. — 688 с. — (Бібліотека "Історичної правди").
ISBN 966-942-927-8

 

- Анотація

Книжка, що актуалізувала інформацію про боротьбу української творчої інтелігенції з тоталітарною радянською системою, а також довела — навіть нині свобода слова в нашій країні потребує уваги та захисту. Основою видання стали документальні матеріали кримінальної справи Василя Стуса 1980 року з архівів КДБ, що були розсекречені Службою безпеки України. «Справа Василя Стуса» отримала низку відзнак і була включена до списку найкращих нон-фікшн книжок 2019 року за версією PEN Ukraine. Завдяки темі видання та через розголос ситуації щодо спроб Віктора Медведчука, адвоката Василя Стуса, призначеного поету радянською владою, заборонити друк та розповсюдження книжки, її сумарний наклад склав рекордних понад 100 000 примірників. (УІК)

Вахтанг Теймуразович Кіпіані — український журналіст, публіцист, історик. Головний редактор інтернет-видання «Історична правда», однойменного тележурналу, викладач магістерської програми з журналістики Українського католицького університету у Львові та кафедри PR у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», засновник Музею-архіву преси."Ця книга — це не про поета Стуса... Його карали за творчість фактично. У цьому томі 1980 року, кримінальному томі з КДБ, Стус — людина, яку карають, бо він українець, бо він любить людей, бо він бореться за право жити іншим людям. Вахтанг Кіпіані не зміг побувати на презантації жодної зі своїх книжок. Бо в Україні його не друкували — збірки віршів ходили по руках у самвидавному вигляді, а публікували їх лише за кордоном. Участь у русі незгідних з русифікаторською й антиукраїнською політикою, активна правозахисна позиція двічі приводили Стуса на лаву підсудних — за «антирадянську агітацію і пропаганду».

У цій книжці зібрано документи з шеститомної кримінальної справи, яка зберігається на полицях колишнього архіву КДБ УРСР у Києві (нині — Галузевий державний архів СБУ). Як і за що було заарештовано поета? Хто під час процесу намагався врятувати Василя Стуса, а хто зробив усе, щоб він назавжди зник за ґратами політичної зони на Уралі? До матеріалів 1980 року ми додали кілька публікацій, з яких читачі дізнаються про маловідомі факти життя, увʹязнення та загибелі одного з найбільш визначних не тільки українських, а і європейських поетів ХХ століття.

У книжці — правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. Зібрано архівні документи з кримінальнох справи, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються невідомі факти щодо життя, увʹязнення і загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно».

- Зображення

- Серія

- Теми документа

  • УДК // Історія України — Політичне переслідування. Тероризм
  • Новинки у фонді // Дослідження
  • Виставки // 1950-1970 рр. Шістдесятництво та дисидентський рух в України XX cт.
  • Рейтингові списки // 30 знакових книжок української незалежності. Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція Українського інституту книги.
  • Рейтингові списки // #ЧИТАЙ_ДОСЯГАЙ Всеукраїнська акція
  • Новинки у фонді // Щоб пам'ятати
  • Виставки // ----Забуттю не підлягає! (до Дня українського політв'язня)
  • Калейдоскоп подій та дат // 12 січня. День українського політв’язня



Примірники
Місцезнаходження Кількість В наявностi
Філія (просп.Перемоги, 60) 1 1
ЦБ (просп.Голосіївський 122) 2 2





Український Фондовий Дім Інформаційно-пошукова система
'УФД/Бібліотека'