Вахтанг Теймуразович Кіпіані — український журналіст, публіцист, історик. Головний редактор інтернет-видання «Історична правда», однойменного тележурналу, викладач магістерської програми з журналістики Українського католицького університету у Львові та кафедри PR у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», засновник Музею-архіву преси."Ця книга — це не про поета Стуса... Його карали за творчість фактично. У цьому томі 1980 року, кримінальному томі з КДБ, Стус — людина, яку карають, бо він українець, бо він любить людей, бо він бореться за право жити іншим людям."Вахтанг Кіпіані
Поет і громадянин Василь Стус (1938—1985) не зміг побувати на презантації жодної зі своїх книжок. Бо в Україні його не друкували — збірки віршів ходили по руках у самвидавному вигляді, а публікували їх лише за кордоном. Участь у русі незгідних з русифікаторською й антиукраїнською політикою, активна правозахисна позиція двічі приводили Стуса на лаву підсудних — за «антирадянську агітацію і пропаганду».
У цій книжці зібрано документи з шеститомної кримінальної справи, яка зберігається на полицях колишнього архіву КДБ УРСР у Києві (нині — Галузевий державний архів СБУ). Як і за що було заарештовано поета? Хто під час процесу намагався врятувати Василя Стуса, а хто зробив усе, щоб він назавжди зник за ґратами політичної зони на Уралі? До матеріалів 1980 року ми додали кілька публікацій, з яких читачі дізнаються про маловідомі факти життя, увʹязнення та загибелі одного з найбільш визначних не тільки українських, а і європейських поетів ХХ століття.
У книжці — правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. Зібрано архівні документи з кримінальнох справи, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються невідомі факти щодо життя, увʹязнення і загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно».